THC w leczeniu depresji

Marihuana w leczeniu depresji

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Według badań, w Polsce cierpi na nią 1,5 mln osób. Pomocna w walce z depresją okazuje się marihuana. Związki zawarte w konopiach wykazują działanie podobne do tych zawartych w antydepresantach.

Ponadto, przeprowadzone badania wykazały, że aktywacja receptora CB1 może mieć działanie antydepresyjne u zwierząt. Jak wiemy, THC aktywuje receptory CB1, co może wskazywać na działanie antydepresyjne także u ludzi.

 

THC jako środek przeciwdepresyjny

Badanie przeprowadzone na zwierzętach wykazało przeciwdepresyjne działanie THC oraz to, że istnieje optymalna dawka, powyżej której objawy depresji mogą się pogłębić.

THC w małych dawkach wpływa na wytwarzanie się serotoniny oraz wykazuje działanie antydepresyjne, a osoby sporadycznie (lub częściej) zażywające marihuanę mają niższy poziom objawów związanych z depresją.

 

Marihuana, a leki antydepresyjne

W przypadku farmakologicznego leczenia depresji często słyszymy o efekcie placebo. Obecnie nie istnieją badania, które wyraźnie mówią o większej skuteczności THC od leków antydepresyjnych. Niektórzy z naukowców twierdzą, że optymalne efekty może dawać łączenie terapii farmakologicznej z przyjmowaniem THC.  Istnieje natomiast wiele badań, które poświadczają dobroczynny wpływ marihuany na walkę z depresją. Holenderscy badacze odkryli możliwy wpływ tetrahydrokannabinolu na zmianę odbioru przez mózg negatywnych emocji.

Leczenie marihuaną w Polsce

W kraju nad Wisłą posiadanie oraz uprawianie konopi indyjskiej jest zabronione i zagrożone karą więzienia. Prawo nie zabrania jednak posiadania nasion w celach kolekcjonerskich, które sprzedawane są na sztuki.

Sprawa z dostępem do medycznej marihuany jest na chwilę obecną mocno skomplikowana. Osoby, które chciałyby spróbować terapii produktami konopnymi mogą, skorzystać z dostępnych legalnie olejków CBD, które również wykazują pozytywny wpływ na leczenie depresji.

Be the first to comment on "THC w leczeniu depresji"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*