Nasiona marihuany regularne – o co z tym chodzi?

Detail of cannabis flower (white critical strain) growing indoors - medical marijuana cultivationc oncept

Seedbanki w swojej ofercie posiadają nasiona marihuany regularne i feminizowane. Dla początkującego miłośnika tych niezwykłych roślin nazewnictwo może nie być do końca zrozumiałe. Co oznacza, że nasiona są regularne? Kiedy warto z nich korzystać? Dlaczego są tak rzadko spotykane w ofercie?

Nasiona konopi dostępne w sklepach mogą być feminizowane lub regularne. Te feminizowane są z reguły bardziej cenione, gdyż dają niemal całkowitą pewność (pełnych 100% nigdy nie ma), że wykiełkują z nich rośliny wytwarzające kwiaty żeńskie. A jedynie te mają znaczenie przy produkcji marihuany i haszyszu. Oczywiście dotyczy to krajów, gdzie uprawa konopi jest legalna (zaznaczamy, że w Polsce jest to zabronione). Dlatego powód ich popularności jest oczywisty. Regularne nasiona konopi są również potrzebne w branży. Jakie mają znaczenie?

Nasiona marihuany regularne – krótka charakterystyka

Z regularnych nasion konopi uzyskuje się zarówno osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej. Jest to pewnego rodzaju loteria, która wpływa na wartość uprawy. Grower nie ma żadnego wpływu na płeć. Po dwóch miesiącach może okazać się, że połowa konopi to egzemplarze męskie, które trafią w większości przypadków do „kosza”. Straci się na nie miejsce i zasoby niezbędne do prawidłowej pielęgnacji w początkowym okresie, pomijając czas niezbędny na opiekę oraz kontrolowanie warunków. Na szczęście zazwyczaj nasiona regularne są tańsze od nasion feminizowanych, tym samym nie wpływa to aż tak znacząco na całkowite koszty. Jednocześnie nasiona konopi regularne mają niekwestionowane atuty dla hodowców.

Zalety regularnych nasion konopi

  • Pozwalają na krzyżowanie roślin. Zapewniają dobrze szczepki. Są lepsze pod względem klonowania od feminizowanych odpowiedników, gdyż powstające z nich klony są bardziej stabilne. Rzadko dochodzi u nich do występowania hermafrodyt. Dzięki temu można „bawić” się w tworzenie nowych odmian.
  • Egzemplarze męskie produkują pyłek, który służy do zapłodnienia kwiatów egzemplarzy żeńskich. Są potrzebne przy hodowli konopi pod kątem produkowania nasion.
  • Z regularnych nasion kiełkują bardziej energiczne rośliny.
  • Nasiona regularne są niezbędne dla przetrwania cennej puli genetycznej.
  • To gratka dla kolekcjonerów, gdyż regularne nasiona marihuany to obecnie rzadkość. Szacuje się, że 95% ofert dotyczy nasion feminizowanych.

Regularne nasiona konopi są obecnie niedoceniane. Kolekcjonerzy skupiają się na formach feminizowanych zapominając, że bez męskich odpowiedników nie udałoby się wyselekcjonować i utrwalić bardziej szlachetnych konopi.

Be the first to comment on "Nasiona marihuany regularne – o co z tym chodzi?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*