Jak pozyskać własne nasiona marihuany?

Pot Hemp Cannabis Marijuana Leaf CBD

Marihuana w zdecydowanej większości przypadków jest uprawiana dla żeńskich kwiatów, tzw. „pąków”, bogatych w kannabinoidy i inne dobroczynne związki. Zapylenie jest wtedy z perspektywy growera niechciane. Warto jednak „poświęcić” niewielką grupę roślin pod produkcję nasion. W ten sposób zapewni się materiał do kolejnych upraw. Jak samodzielnie produkować nasiona konopi?

Większość producentów oferuje nasiona feminizowane. Oznacza to, że wyrosną z nich egzemplarze żeńskie zapewniające główny, pożądany plon. Zawsze może zdarzyć się, że pojawi się wśród nich osobnik męski, ale to sprawa marginalna. W pewnej fazie wzrostu można go rozpoznać i jest usuwany. Chyba, że ma posłużyć w celu krzyżowania odmian lub produkcji nasion. Wtedy nie tylko pozostawia się męskie egzemplarze, ale nawet specjalnie je uprawia.

Genotyp męski, a żeński marihuany – jak go rozpoznać?

Czas rozpoznania roślin męskich i żeńskich zależy od specyfiki odmiany oraz długości jej okresu wegetacyjnego. Dla odmian wczesnych może wynosić 40 dni, dla późnych powyżej 100 dni. Osobniki męskie bardziej pną się w górę, żeńskie mają tendencję do rozrastania się wszerz. Nie jest to jednak do końca precyzyjne. Dlatego powinno się zwracać uwagę głównie na stadium rozwoju kwiatów. U kwiatostanów żeńskich występują „języczki”. Żeńskie kielichy mają gruszkowaty kształt. Kwiatostany męskie tworzą niewielkie kulki (jajka), które dorastają i otwierają się uwalniając pyłek. Nie posiadają słupków. Płeć rozróżnia się przy użyciu lupy.

Nasiona konopi – samodzielna produkcja

Zapylanie marihuany w trybie outdoor nie sprawia problemów, gdyż pyłek jest przenoszony na kwiatostany żeńskie przez wiatr. W uprawie indoor trzeba samemu „podziałać” w tym temacie. Grower powinien zebrać pyłek ręcznie i dostarczyć go do kwiatów żeńskich kwitnących od 2 do 3 tygodni. Na kwiatach powinny się już uformować białe włoski, które służą do przechwycenia pyłku.

  • Pyłek nadaje się do zbierania, gdy jajeczka wyglądają na pełne – wypchane. Pewnym wyznacznikiem są też ślady pyłku na liściach (znak, że niektóre kuleczki już otworzyły się). Zebrany pyłek należy suszyć przez około tydzień i przechowywać w bezpiecznym opakowaniu (np. woreczku strunowym). Po wysuszeniu warto nim wstrząsnąć, aby uwolnić resztki pyłku z „jajek”.
  • Pyłkiem można oprószać żeńskie kwiaty lub do nanoszenia wykorzystuje się drobny pędzelek. Pyłek trzeba umieścić w słupkach.
  • Inna metoda – mniej skuteczna i precyzyjna – to umieszczanie egzemplarzy męskich bardzo blisko roślin żeńskich. Warto nimi potrząsać dla zwiększenia efektu.

Dojrzałe nasiona marihuany – rozpoznanie i zbiór

Po zapyleniu wystarczy obserwować formowanie się zgrubień na kwiatach. Zapylone kwiaty nie zawierają trichomów i nie tworzą pąków. Są bardziej bulwiaste. Nasiona są początkowo zielone, finalnie – dojrzałe – powinny mieć barwę jasno- lub ciemnobrązową (rzadziej czarną). Warto wyjąć 1-2 na próbę, aby poza kolorem sprawdzić dodatkowo, czy są twarde. Nasiono powinno wytrzymać nacisk pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Zazwyczaj nasiona konopi dojrzewają po 4-6 tygodniach od zapylenia.

Samodzielnie pozyskiwane nasiona marihuany zapewniają stałą dostępność materiału siewnego. Są jednocześnie interesującym eksperymentem. Oczywiście dotyczy to krajów, gdzie uprawa marihuany jest legalna. W Polsce jest to niezgodne z prawem. W tym wypadku opis powinno się potraktować jedynie jako ciekawostkę naukową.

Be the first to comment on "Jak pozyskać własne nasiona marihuany?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*