Proces feminizacji nasion marihuany – na czym polega i jak się go przeprowadza?

Feminizacja nasion marihuany ma na celu poprawienie wydajności uprawy. W ten sposób pozyska się materiał siewny, z którego w 99,9% wyrosną egzemplarze żeńskie. Jak wiadomo wszystko to, co wspaniałe w konopi, pochodzi właśnie od nich. Nasiona marihuany można feminizować przy użyciu kilku metod. Które z nich są najskuteczniejsze?

Uprawę nasion niefeminizowanych praktykuje się głównie przy tworzeniu nowych krzyżówek i tradycyjnym pozyskiwaniu nasion. W zdecydowanej większości przypadków growerowi zależy na otrzymaniu egzemplarzy żeńskich, które wytwarzają topy z żywicznymi pąkami. Dlatego wykonuje się działania służące feminizacji nasion konopi.

Nasiona marihuany – na czym polega ich feminizacja?

O płci rośliny decydują chromosomy płciowe X i Y. Z konopi z chromosomami X prawie zawsze wyrastają egzemplarze żeńskie. Feminizacja polega na zmianie fizjologii rośliny płci żeńskiej w taki sposób, aby wytworzyła pyłek męski. Taki pyłek ma już chromosomy typu X. Posłuży konopi do zawiązania nasion, z których wykiełkują rośliny żeńskie. Feminizacja polega na odpowiednim krzyżowaniu odmian oraz stosowaniu metod zewnętrznych, które m.in. powodują stres u roślin. To aktywacja mechanizmów, które pozwalają marihuanie przetrwać w niekorzystnym środowisku, sterowanym przez growera.

Metody feminizowania konopi:

Rodelization – w tej technice wykorzystuje się światło. W pełni dojrzałe żeńskie rośliny należy doświetlać przez kilka tygodni lampami ustawionymi w trybie 12/12. W takich warunkach roślina wytwarza część kwiatów męskich. Jest to prawdopodobnie mechanizm obronny zapewniający jej przetrwanie (wytworzenie potomstwa). Pyłek z kwiatów męskich dostaje się do kwiatów żeńskich i dochodzi do zapylenia. Metoda jest często wykorzystywana przez hodowców tworzących odmiany odporne na hermienie.

STS:i srebro koloidalne – stosowanie związków srebra na konopie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zmiany płci większości roślin żeńskich. Można użyć m.in. roztworu srebra koloidalnego w sprayu, którym spryskuje się konopie. Azotan srebra brudzi skórę i jest trudniej dostępny. Srebro koloidalne jest natomiast traktowane i sprzedawane jako suplement diety.

Growerzy czasem stosują jeszcze inne metody, np. podawanie azotanu srebra z GA3 , jednak lepiej je wykluczyć ze względu na trudność i ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Feminizowane nasiona konopi to cel prawie każdego growera. Aby jednak samodzielnie zajmować się przeprowadzaniem takiego procesu potrzeba pewnej wiedzy i doświadczenia. Oczywiście takie działania są możliwe jedynie w krajach, gdzie uprawa marihuany jest dozwolona. W Polsce jest to nielegalne a nasiona marihuany służą jedynie celom kolekcjonerskim i spożywczym.

Be the first to comment on "Proces feminizacji nasion marihuany – na czym polega i jak się go przeprowadza?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*