Jak długo można przechowywać nasiona marihuany?

Indoor marijauna facility growing sea of cannabis plants in the background with texture nug in the foreground

Długość przechowywania nasion marihuany zależy od dwóch kluczowych czynników. Pierwszy z nich to dobra genetyka, która zapewnia nasionom zdolność kiełkowania przez wiele lat. Na drugi kolekcjoner ma bezpośredni wpływ, gdyż są to warunki przechowywania. Jak właściwie przechowywać nasiona konopi?

Przechowywanie nasion w dobrych warunkach jest konieczne niezależnie od ich przeznaczenia. Dotyczy to zarówno odmian o szlachetnej genetyce jak i innych, np. pozyskiwanych w celach kolekcjonerskich.

Nasiona marihuany – ile lat można je przechowywać?

Większość odmian ma okres trwałości wynoszący średnio 4-5 lat, odmiany szlachetne do 10 lat. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu można wydłużyć ich żywotność, niewłaściwe warunki natomiast drastycznie obniżają zdolność kiełkowania. Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę, że poniżej opisane metody przechowywania są również obarczone pewnym ryzykiem. Nie ma skutecznego środka, który byłby pozbawiony wad. Zwykle wychodzi się na plus, ale część nasion może ulec uszkodzeniu (całkowicie nie można tego wykluczyć). Zdolność kiełkowania spada wraz z długością przechowywania, kolekcjoner może po prostu spowolnić ten proces.

Jak nie przechowywać nasion konopi?

  • Należy unikać miejsc wilgotnych, które mogą powodować gnicie i trwałe uszkodzenie. Miejsce musi być suche;
  • Nasiona marihuany nie powinny być wystawione na ekspozycję świetlną. Szczególnie szkodliwe jest bezpośrednie nasłonecznienie;
  • Nasion nie można przechowywać luzem lub w pojemnikach, które przepuszczają wilgoć. Polecane są hermetyczne, ciemne pojemniki lub worki próżniowe;
  • Ciepłe, nawet pokojowe temperatury, są niewskazane. Nasiona konopi przechowuje się w chłodzie.

Sposoby na przechowywanie:

Chłodzenie nasion marihuany w lodówce

Chłodzenie to dobry sposób na zabezpieczenie nasion marihuany, w szczególności przechowywanych w krótszym czasie, np. przez kilkanaście miesięcy. Nawet wtedy nasiona trzeba odpowiednio przystosować. Największym problemem jest nadmierna wilgoć w lodówce (zwłaszcza tych starszego typu). Dlatego nasiona zaleca się umieścić w hermetycznych pojemnikach. Całkowity brak wilgoci jest niestety również szkodliwy, gdyż nasiona przy długim przechowywaniu mogą zużywać własne „zasoby”. Trzeba jednocześnie chronić je przed światłem, dlatego naczynie powinno być ciemne, nieprzepuszczające światła. Ze względów praktycznych nasiona marihuany umieszcza się w mniej używanym miejscu w lodówce, np. głęboko na najwyższej półce.

Zamrażanie konopi

To kolejny sposób praktykowany przez kolekcjonerów. Zamrażanie jest w teorii skuteczniejsze ze względu na zapewnienie niższej, ujemnej temperatury. Niestety w takich warunkach też dochodzi do strat nasion. Najczęściej jest to związane z rozrywaniem komórek nasion podczas zamrażania i rozmrażania. Problem w pewnym stopniu można ograniczyć przez umożliwienie roślinom stopniowej aklimatyzacji. Najpierw umieszcza się je w lodówce, np. na 1-2 doby, a dopiero później przenosi do zamrażalnika.

Wielu hodowców może pochwalić się konopiami, które wyrosły po wielu latach przechowywania, nawet po dekadzie. Nie można traktować tego jako normy. Z czasem zdolność kiełkowania nasion marihuany spada, to naturalny proces u roślin, także tych z uszlachetnioną genetyką.

Be the first to comment on "Jak długo można przechowywać nasiona marihuany?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*