Nauka przesadzania – kiedy i jak przesadzić nasiona marihuany?

Nasiona marihuany bardzo często wysiewa się na specjalnych, płaskich tackach. Rośliny ładnie wtedy rozwijają się, zachowując równowagę w rozwoju części nadziemnej i podziemnej. Prędzej czy później jednak trzeba je przesadzić do właściwych pojemników. Jak to robić, by ograniczyć stres fizjologiczny, nie doprowadzić do zniszczenia roślin lub spowolnienia ich wzrostu?

W krajach, gdzie jest to legalne, nasiona konopi wysiewa się na dwa sposoby. Najłatwiejsza, ale nie najefektywniejsza metoda, to wysiew od razu do właściwych pojemników.

Nasiona marihuany – dlaczego nie warto siać ich od razu do dużej donicy?

Siew do właściwych pojemników ogranicza stres na wskutek przesadzania, ale obarczony jest innymi wadami. Sadzonki przy nadmiernej ilości podłoża bardziej rozrastają się w części podziemnej na niekorzyść nadziemnej (zakłócenie równowagi). Ponadto, zanim dobrze ukorzenią się, korzystają tylko z zasobów znajdujących się w niewielkiej części podłoża. W pozostałej, niewykorzystanej ziemi zbiera się wilgoć, co może być niekorzystne dla późniejszej zdrowotności „krzaków”.

Kiedy przesadzać konopie? Jakie donice są odpowiednie?

Przesadzanie konopi uwarunkowane jest brakiem miejsca dla dalszego rozrostu korzeni. W małych donicach często to widać gołym okiem, gdyż korzenie przerastają otwory. Przy uprawie w tackach sprawa jest trochę trudniejsza. Sadzonki przesadza się poniekąd na wyczucie, gdy są dostatecznie rozrośnięte. Nie mogą być zbyt małe i wątłe, gdyż prawdopodobnie tylko doprowadzi się do ich uszkodzenia. Zwykle zabieg wykonuje się, gdy mają przynajmniej 5 liści właściwych (dwa pierwsze pojawiające się po kiełkowaniu nie liczą się – to liścienie). Konopie warto umieszczać w małych doniczkach (ok. 0,3-0,5l), a dopiero po 2 tygodniach przesadzać do docelowego pojemnika. Optymalnie pojemnik ma ok 10l. Pojemność zależy od siły wzrostu odmiany, a także od terminu kwitnienia (te o krótkim okresie wegetacyjnym warto uprawiać w nieco mniejszych pojemnikach).

Jak nie uszkodzić marihuany podczas przesadzania?

Do sadzenia najlepiej używać donic z elastycznego tworzywa sztucznego. Dobre są donice powietrzne, które zapewniają lepszą wymianę gazową i dostępność tlenu. Sadzonki przed przesadzaniem zaleca się obficie podlać i odczekać 1-2 dni. Ważne, żeby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Wtedy bryła łatwo wychodzi, ale nie niszczy się struktury korzeni. Korzenie po prostu wypycha się od dołu, lekko ściskając brzegi donicy. Roślina z dobrze uformowaną bryłą korzeniową powinna bezproblemowo wyjść z donicy.

Sadzonki konopi – jak je przesadzać?

Sadzonki umieszcza się w nowym pojemniku w dołku o odpowiedniej wielkości. Powinna znajdować się na takim samym poziomie jak w starej donicy. Nie można sadzić marihuany zbyt głęboko, gdyż mogą pojawić się choroby grzybowe. Ziemię po posadzeniu trzeba nieco ugnieść. Przez kilka dni konopie trzeba chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby przyzwyczaiły się do nowych warunków. Sadzenie również lepiej wykonywać w warunkach ograniczonego dostępu światła, np. wieczorem. To ograniczy stres fizjologiczny.

Be the first to comment on "Nauka przesadzania – kiedy i jak przesadzić nasiona marihuany?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*